2019 IEEE PES Scholarship Plus
Regional Review Committee Members

The following people played a critical role in the initiative since these individuals reviewed the PES Scholar applications in 2019.     Thank you for providing your valuable time and knowledge in support of the PES Scholarship Plus Initiative. 

  • Don Angell - Doble Engineering Company
  • Ross Baldick - University of Texas @ Austin
  • Jeffrey Barsch - American Electric Power
  • Ryan Bergeron - ABB
  • Yanthi Boutwell - Duke Energy
  • Larry Brusseau - Corn Belt Power Cooperative
  • Willam Cassel - Retired (KEMA)
  • Matthew Cato  - Schweitzer Eng. Laboratories
  • Julia Conger  - University of Texas @ Austin
  • Bridget Crowder -  American Electric Power
  • Peter Dauenhauer  - Snohomish County PUD
  • Lisa Duval  - Burns & McDonnell
  • Jesse Erickson  - Ulteig
  • David Farmer  - UC Synergetic
  • Paul  Fielder  - Bonneville Power Administration
  • Angela Gaspar -  ISO New England
  • Bryan Gwyn  - Doble Engineering Company
  • Chad Haidle  - Burns & McDonnell
  • Jeanne Harshbarger  - Snohomish County PUD
  • Cody Hastings  - Westar
  • Aashna Hemkumar  - Schweitzer Eng. Laboratories
  • Charles Hicks  - Sargent & Lundy
  • Bri-Mathias Hodges - University of Colorado
  • John Hofman  - Burns & McDonnell
  • David Howard  - Department of Energy
  • Andy Howley  - Howley, Co
  • Marjaneh Issapour  - Farmingdale State College
  • Ming Jin  - Alstom Grid
  • Brian Johnson  - University of Washington
  • Barbara Kenny NSF
  • Robert John Kerestes  - University of Pittsburgh
  • Bill Kersting  - Retired: New Mexico State University
  • Travis Kinney  - Lewis County Pud
  • Chiranjeevi Bala  Kotharu  - Black & Veatch
  • Jessica Lau  - NREL
  • Jammie Lee  - MEAG
  • Jie Li  - Rowan University
  • Mang Liao  - General Electric
  • Dan Maltempi -  First Energy
  • John Martin  - National Grid
  • John Martinsen  - Snohomish County PUD
  • Julia Matevosjana  - ERCOT 
  • Ryan McDaniel - Schweitzer Eng. Laboratories
  • Chaitali Naik  - Commonwealth Edison
  • Dagmar Niebur  -  Drexel
  • Jeff Nied  - Border States Electric
  • Jim Niemira  - S&C Electric
  • Tom Overbye  - Texas A&M University
  • Jamie Padilla  - San Diego Gas & Electric
  • Kim Parson  - Burns & McDonnell
  • John Paserba -  Mitsubushi
  • Nitin Patel  - Commonwealth Edison
  • Rick Pieper  - Myr Group
  • Cassie Polman  - Ulteig
  • Jay Prigmore  - Exponent
  • Joseph Quackenbush  - Georgia Transmission
  • Mary Reidy  - National Grid
  • Jesse Reisman  - NERC
  • Josh Ruggles -  US Army
  • Donald Russell  - American Transmission Company
  • Amanda Sahlstrom  - Georgia Power Company
  • Jesus Sanchez  - Burns & McDonnell
  • Cole Sandness  - AREVA NP
  • Michael Schad -  Quanta Utility Engineering Services
  • Derek Schlangen  - Great River Energy
  • Wei Shao  - SMUD
  • Justin Signora  - Delmarva
  • Susan Soergel  - Eversource
  • Morgan Steacy  - GE Digital Energy
  • Matthew Stryjewski -  American Sugar Refining
  • Brianna Swenson  - Alliant Energy
  • Aijaz Syed  - Burns & McDonnell
  • Angelo Tempone  - Duke Energy
  • Michael Thesing  - Patterson & Dewar Engineers
  • Jesse Tomford  - Ottertail Power Company
  • Reinaldo Tonkoski -  South Dakota State University
  • Alex Tremper  - Duke Energy
  • Karla Trost  - G&W Electric
  • Joe Waligorski  - FirstEnergy
  • Ronald Wamer  - Georgia Transmission Corporation
  • Meng Wang  - Rensselaer Polytechnic Institute
  • Yang Wang  - Arizona State University
  • Li  Weifeng - ERCOT
  • Nanpeng (Eric) Yu - UC Riverside

The applications are annually reviewed in July/August. A job description for this position is available.    If you are interested in serving on a committee, please contact Dan Toland (d.toland@ieee.org).